کلاب فوت

 

Club foot.

پاچنبري مادرزادي (كلاب فوت) يكي از شايع ترين دفورميتي هاي پاي اطفال مي باشد. اين بيماري در موقع تولد با روش هاي غير جراحي تحت درمان قرار مي گيرد. چنانچه اين بيماري با اين روش ها درمان نشود از روش هاي مختلف جراحي استفاده مي شود كه به نوبه خود داراي عوارض مختلفي مي باشند.

احتمال این بیماری در نوزادان ۱ در ۱۰۰۰نوزاد است که در پسرها بیش از دخترها شایع است.

بیماری کلاب فوت یا بدشکلی مادرزادی پا حالتی است که یک یا هر دو پای نوزاد در بدو تولد به سمت داخل چرخش داره. از نظر علت و شدت انواع مختلفی داره که به طور خیلی ساده می گم.

1-      انواعی که به دلیل موقعیت پای نوزاد داخل رحم مادر ایجاد شدن. یعنی فشار جدار رحم مادر باعث این حالت در پای نوزاد شده. غالبا در این نوزدان میشه با دست انحراف پا رو اصلاح کرد ولی بعد از ول کردن دوباره به جای اول بر میگرده. این نوزادان در ۹۵ درصد مواقع به درمان گچ گیری اصلاحی پاها خوب جواب می دن

2-      انواعی که هیچ علت خاصی براش نمیشه پیدا کرد و اکثر موارد کلاب فوت رو هم اینا تشکیل می دن. اغلب لازمه پای این نوزادان تا سن 4-6 ماهگی مرتب گچ گیری اصلاحی بشه و معمولا برای اصلاح کامل به عمل جراحی هم نیاز هست.

3-      انواعی که همراه بیماری هایی در نخاع یا مغزه. مانند فلج مغزی٬ میلومننگوسل و ... این نوزادان معمولا نه به درمان گچ گیری و نه عمل جراحی جواب خوبی نمیدن.

به تازگي وسيله جديدي براي اصلاح وضعيت پا در كودكان مبتلا به پاچنبري يا كلاب فوت ساخته شده است كه مانند مدل هاي قديمي موثر است اما قابليت پذيرش آن بهتر و مشكلات آن كمتر است. احتمال بازگشت كلاب فوت نيز كمتر است. محدوديت كمتري ايجاد مي كند. امكان فلكسيون و اكستانسيون فعالي را به پاها مي دهد . تاول هاي پوستي كاهش مي يابد. در اين وسيله جديد راحت تر مي توان كودك را جابجا نمود و براي تعويض پوشك نياز نيست كه تمام بريس خارج شود. محققان دانشگاه واشنگتن از جمله دكتر متيو دابس اين بريس را طراحي نموده است. 28 كودك يا 49 كلاب فوتي با اين شيوه درمان شدند.

 

 

لازم است که کودک مبتلا به کلاب فوت تا چند سال مورد معاینه های دوره ای قرار گیرد تا احتمال بازگشت آن  از بین برود.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۷ساعت 14:23  توسط مامان پرنیان |